10 pułapek zwinnej transformacji

W polskich firmach zaczął się boom na Scruma i zwinne metodyki. Ale silnik Scruma, czyli jego metody i wartości, kręci się w przeciwnym kierunku niż w tradycyjnej szkole zarządzania, opartej na kontroli i biurokracji. Dlatego jego wdrożenie często napotyka na trudności. Identyfikujemy 10 przeszkód zwinnej transformacji i radzimy, jak je ominąć.

10 pułapek zwinnej transformacji

Kiedy blisko 10 lat temu, jako członek zespołu projektowego, po raz pierwszy wdrażałem Scruma w jednej z amerykańskich korporacji, była to droga przez mękę. Pomysł, żeby spróbować czegoś nowego, był naszą oddolną inicjatywą. Scrum był wtedy metodą, za którą w wielu polskich i zagranicznych firmach paliło się na stosie - szczególnie w świecie dużych korporacji, który jest bardzo poukładany, ma dojrzałe procesy, a prym wiodą procedury i instrukcje. W takich organizacjach rola menedżera sprowadza się najczęściej do kontroli i przydzielania zadań pracownikom.

Do takiej właśnie rzeczywistości chcieliśmy wprowadzić Scrum - metodę, która zakłada, że wydajność można osiągnąć dzięki ludziom, a nie procesom. Próby przekonania kogokolwiek z korporacyjnej świty szły nam jak po grudzie. Musieliśmy bawić się w politykę. Chodzić na niekończące się spotkania, podczas których forsowaliśmy nasze nowe "wywrotowe" podejście. Najgorsze chyba było to, że wprowadzenie Scruma do rzeczywistości korporacyjnej wymagało zmiany mentalności, zaszczepienia nowego światopoglądu. A to okazało się równie trudne jak zmiana religii. Mimo wielu potknięć udało się. Nasze działania rozprzestrzeniały się jak wirus w poszczególnych działach niemałej przecież organizacji.

Dziś zespoły mają trochę łatwiej. W polskich firmach IT jest prawdziwy boom na Scruma. Można mówić o modzie na zwinność. Tymczasem jeszcze kilka lat temu nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że Scrum zacznie zataczać tak szerokie kręgi. Początkowo była to metoda garażowa - stosowana w niewielkich przedsięwzięciach. Jeden kilkuosobowy zespół. Jeden produkt. A dziś? Scrum wszedł do wielkich organizacji rozwijających złożone i różnorodne produkty, nad którymi pracują dziesiątki zespołów projektowych, często rozproszonych, gdzie istnieje świat procesów i regulacji. Jak sobie z tym radzić? Zebrałem 10 różnych przeszkód zwinnej transformacji, które cały proces wdrożenia Scruma mogą skutecznie zablokować - na dłużej lub na zawsze.

Pułapka 1: Zaangażowanie wyższej kadry kierowniczej

Mariusz Chrapko

Twitter: @MariuszChrapko

mariuszchrapko.com

Autor książki "Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami". Praktyk zarządzania, pomaga liderom i członkom zespołów projektowych w procesach zwinnej transformacji biznesowej. Prowadzi coaching, działania doradcze i szkolenia na różnych szczeblach firmy. Ekspert we wdrażaniu i w adaptacji metody Scrum w dużych organizacjach. Z zamiłowania filozof i politolog. Prowokuje. Zmusza do myślenia − odwrotnego, innego niż powszechne. Głosi kryzys starej szkoły zarządzania i potrzebę zmiany dotychczasowego paradygmatu. Swoimi doświadczeniami i refleksjami dzieli się na blogu. Więcej informacji na stronie: www.mariuszchrapko.com

Sukces transformacji biznesowej zależy od zaangażowania wyższej kadry kierowniczej - piszą o tym w każdej książce o zarządzaniu zmianą. Nie uda się wdrożyć Scruma, jeżeli wasze pomysły nie uzyskają aprobaty i wsparcia menedżerów. Menedżerowie są agentami zmiany. Przekonałem się o tym wiele razy.

Pamiętam klienta, który myślał, że cały ciężar zarażania zmianą przerzuci na zewnętrznych konsultantów. Podczas każdego spotkania z zespołami projektowymi trzeba było mocować się z mniejszą lub większą liczbą zwolenników status quo. Bo menedżer akurat nie miał czasu, żeby z nimi porozmawiać, wyjaśnić, dlaczego to robimy, jak będzie przebiegał proces transformacji. Zaangażowanie kadry kierowniczej powinno być widoczne od samego początku planowania zmiany. Menedżerowie muszą dobrze rozumieć, jaka jest ich rola w procesie wprowadzania zmiany oraz czego się od nich oczekuje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200