Zarządzanie przez karaoke

Subskrybuj RSS A A A
22 grudnia 2003
Jakub Chabik

I kto by pomyślał, że to japońskie słowo zrobi taką karierę. Karaoke - czyli śpiewanie w barach znanych przebojów do nagranego akompaniamentu - stało się tak popularne,że nikt już nawet nie pamięta, iż popularne programy telewizyjne ''Szansa na sukces'' i ''Idol'' wyrastają właśnie z japońskiej rozrywki. I mogę przysiąc, że np. laureatki "Szansy na sukces" śpiewające przebój Czesława Niemena ''Pod Papugami'' robią to jak dla mnie lepiej niż sam Czesław Niemen.

I kto by pomyślał, że to japońskie słowo zrobi taką karierę. Karaoke - czyli śpiewanie w barach znanych przebojów do nagranego akompaniamentu - stało się tak popularne,że nikt już nawet nie pamięta, iż popularne programy telewizyjne ''Szansa na sukces'' i ''Idol'' wyrastają właśnie z japońskiej rozrywki. I mogę przysiąc, że np. laureatki "Szansy na sukces" śpiewające przebój Czesława Niemena ''Pod Papugami'' robią to jak dla mnie lepiej niż sam Czesław Niemen.

Jeżeli wierzyć historii zarządzania, karaoke jest kwintesencją japońskiego podejścia do pracy. Potęga gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni została zbudowana przez karaoke. Nie to, żeby Japończycy śpiewali w pracy do akompaniamentu z taśmy. Natomiast doskonale radzą sobie z naśladowaniem i doskonaleniem produktów, które wymyślono gdzieś indziej. To tak jak z karaoke - melodię skomponował i zagrał ktoś inny, Japończyk jedynie powtarza.

W najbliższych latach czeka nas zarządzanie przez karaoke. Z niejakim zakłopotaniem obserwuję mody przewalające się przez polskie przedsiębiorstwa. Pięć lat temu "na topie" było ISO 900x. Kiedy ISO się zdewaluowało, nastąpił czas TQM-u, ale i jego blask zbladł. Aktualnie karierę robią certyfikaty PMP, zrównoważona karta wyników (BSC) i jeszcze parę innych chwytliwych haseł. Nie brak ich i w informatyce. Nie chciałbym z lekceważeniem wypowiadać się o wszystkich tych metodach i standardach, ale przecież zastosowanie takiej czy innej metody nie sprawia, że przedsiębiorstwo jest od razu lepsze. Sprawia to innowacyjność w działaniu, czyli wymyślanie własnych piosenek - nie zaś karaoke.

Ta właśnie innowacyjność - wbrew dość rozpowszechnionemu mniemaniu - nie jest najsilniejszą cechą polskich pracowników. Co więcej, nawet gdyby była i tak nie miałaby szansy przebicia - z trzech przyczyn. Po pierwsze, nie mamy funduszy, by w innowacyjność inwestować i ją kultywować. Po drugie, przeciętny Polak mentalnie jest nastawiony co najmniej obojętnie (żeby nie powiedzieć: negatywnie) do rodzimej innowacyjności, na co przez 45 lat intensywnie pracowano. Po trzecie, polskie przedsiębiorstwa - w większości o sztywnej, hierarchicznej strukturze, spontanicznej innowacyjności nie premiują. A jak ktoś przeczytał artykuł IT Doesn't Matter, to nawet dumnie twierdzi, że tak właśnie robić należy - siedzieć, czekać, aż coś wymyślą inni, i małpować.

Tak się składa, że to właśnie innowacyjność (techniczna i organizacyjna) jest motorem napędzającym współczesną gospodarkę. Ponieważ mamy jej deficyt, musimy znaleźć jakiś substytut. Co nam pozostało? Ano, pozostało nam karaoke. Będziemy importować wiedzę o zarządzaniu, zamiast twórczo przekształcać nasze przedsiębiorstwa. Będziemy kupować technologie, zamiast je wymyślać. Słowem, będziemy śpiewać do nie naszej muzyki, z początku trochę fałszując, ale z czasem pewnie radząc sobie coraz lepiej. Kto wie, może to wcale nie jest źle... Mimo przedłużającej się recesji, można powiedzieć, że Japończycy przez zarządzanie w stylu karaoke doszli do całkiem niezłych efektów.

PS Jakiś czas temu, w felietonie Opornik, przytoczyłem przykład firmy IMP sp. z o.o., która dostarcza poradniki komputerowe z serii "dla opornych", stosując nieuczciwe praktyki rynkowe. Spieszę donieść, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił część moich argumentów i wystąpił przeciwko firmie IMP sp. z o.o. na drogę sądową. Jest więc nadzieja, że opisane przeze mnie w owym felietonie gazetki "edukacyjne" nie będą się pojawiać, na czym informatyka z pewnością zyska.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88