System z automatu

Subskrybuj RSS A A A
15 grudnia 2003
Rafał Jakubowski

Support opracował rozwiązanie do szybkiego generowania systemów obsługujących produkty ubezpieczeniowe.

Support opracował rozwiązanie do szybkiego generowania systemów obsługujących produkty ubezpieczeniowe.

Rosyjski oddział IBM zabiega o kontrakt na wykonanie systemu dla tamtejszego funduszu emerytalnego Kapitał. Jako partnera wybrał warszawską firmę Support. Głównym elementem oferty polsko-rosyjskiego konsorcjum jest opracowane przez Support rozwiązanie o nazwie Carusso.

Uniwersalne narzędzie

Support specjalizuje się w obsłudze branż: finansowej i ubezpieczeniowej. Firma uczestniczyła w tworzeniu pierwszego systemu informatycznego dla OFE PZU, jest również współautorem nowego - SatOfe2.

O potrzebie wymiany systemu przez PZU przesądziły częste zmiany przepisów. Nowy system, wykonany w całkowicie odmiennej architekturze, miał być na tyle elastyczny, by każdorazowa zmiana prawa nie oznaczała rewolucji w kodzie. Miał być modułowy, sparametryzowany i obsługiwać wszystkie procesy zachodzące w OFE. "Realizacja celów i wymagań funduszu emerytalnego była możliwa dzięki opracowaniu uniwersalnego narzędzia, które pozwoli generować systemy do obsługi dowolnej instytucji ubezpieczeniowej" - mówi Dariusz Dubielis, prezes Supportu. Tak powstał Carusso - generator systemów ubezpieczeniowych.

Sprawa za sprawą

Technologicznym fundamentem Carruso jest tzw. szkielet aplikacji, w którym zawarta jest wiedza o typowych procesach występujących w firmach ubezpieczeniowych. Support opisał 27 podstawowych procesów biznesowych tworzących logikę systemu.

Każdy proces jest przyporządkowany jednej z sześciu kategorii: obsługa nowych członków funduszu; modyfikacje danych o członkach; ewidencjonowanie środków na rachunkach; korekta operacji finansowych, procesy kontrolne; procesy wspomagające. Procesy dzieli się na zadania, zadania na sprawy, a poszczególne sprawy składają się z kroków.

Podstawowym elementem w tym modelu jest "sprawa", którą należy rozumieć jako uporządkowany ciąg czynności wykonywanych w celu pozyskania danych do systemu lub przetworzenia danych w systemie. Dane trafiają do systemu w postaci plików i są przechowywane w katalogach przyporządkowanych procesom.

Każdorazowa zmiana zawartości katalogu uruchamia określony proces.

Szybka polisa

Budowa systemu mającego obsługiwać produkt ubezpieczeniowy zaczyna się od definicji spraw, reguł finansowych, zestawień i interfejsów z "otoczeniem". Na etapie projektowania systemu Support posługuje się czterema modułami narzędziowymi wchodzącymi w skład Carusso.

Moduł "Sprawy" odpowiada za obsługę sekwencji stanów, jakie musi osiągnąć dana sprawa od jej zainicjowania do zakończenia. "Komunikacja z otoczeniem" automatyzuje wymianę danych między aplikacjami. Moduł "Reguły Finansowe" służy do definiowania planu kont, obsługi procesu zakładania, modyfikowania i prowadzenia rachunków klientów. Moduł "Bezpieczeństwo" służy do zarządzania prawami dostępu do danych i aplikacji oraz monitorowania pracy użytkowników. Modyfikacje w jednym module pociągają zmiany w innych.

Przedstawiciele Supportu twierdzą, że rozwiązanie Carusso może być zastosowane praktycznie dla dowolnych produktów ubezpieczeniowych ze składką inwestycyjną. "Jesteśmy w stanie w ciągu kilku miesięcy dostarczyć gotowy, w pełni funkcjonalny produkt" - przekonuje Dariusz Dubielis. Oszczędność czasu wynika m.in. z rezygnacji z etapu wstępnej analizy procesów biznesowych, które zostały już zdefiniowane w Carusso. Żaden element systemu nie jest programowany ręcznie. Narzędzie Oracle Designer (Carusso bazuje na metodologii Oracle'a) w całości generuje kod aplikacji.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88