Energetyka dla prosumenta

Współczesna energetyka podąża w kierunku inteligentnych sieci. Musi jednak minąć co najmniej 5-10 lat, abyśmy jako konsumenci energii zauważyli znaczące zmiany.

Energetyka dla prosumenta
Sieci inteligentne są kierunkiem rozwoju sieci energetycznych na całym świecie. Wdrożenie inteligentnych sieci zapewnia większą efektywność energetyczną i pozwala na łatwiejsze przyłączanie do sieci rozproszonych źródeł energii, doprowadza do zmniejszenia obciążenia sieci i minimalizacji zagrożenia blackoutem. Wdrożenia inteligentnych sieci niosą jednak z sobą również zagrożenia - zauważa dr Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Te zagrożenia to możliwe naruszenie prawa do prywatności i cyberataki stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii.

Czytaj też:

Inteligentne liczniki w praktyce - wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania w Energa-Operator jest pierwszym w Polsce projektem tego rodzaju. Docelowo od roku 2013 - zgodnie z unijnymi wymogami - wszystkie firmy mają wdrożyć rozwiązania do zdalnego odczytu, aby wysyłać nam faktury za faktyczne zużycie prądu.

Szereg czynników umożliwia współczesny rozwój inteligentnych sieci. Małe turbiny gazowe, ogniwa paliwowe, energetyka wiatrowa i pompy ciepła pozwalają wytwarzać energię elektryczną i cieplną w sposób rozproszony. Technologie informatyczne pozwalają na opracowanie nowych metod sterowania, monitorowania i zabezpieczenia sieci, ułatwiając pomiar, akwizycję i wizualizację danych, szerokie wykorzystanie czujników oraz modeli i symulacji zużycia. Zmianę sposobu wykorzystania energii przez odbiorców końcowych stymuluje wzrost świadomości kwestii polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego i konieczności oszczędzania energii ze względu na kurczące się zasoby paliw kopalnych i konsekwencje rozwoju energetyki dla środowiska.

e-energia na rynku

Aby sieci inteligentne rzeczywiście w Polsce powstały, potrzebne jest stworzenie rynku e-energii, polityka regulacyjna zachęcająca do inwestowania w sieci inteligentne i umożliwiająca odbiorcom końcowym wykorzystanie uzyskanych informacji o zużyciu do skorzystania z oszczędnych taryf, stworzenie warunków prawnych i regulacyjnych umożliwiających wejścia na rynek prosumentom, pojawienie się promotorów i organizatorów rozwoju sieci inteligentnych, właściwy podział korzyści i kosztów budowy inteligentnych sieci pomiędzy sektor energetyczny i końcowych odbiorców i wreszcie umiejętność wykorzystania dotychczasowych doświadczeń innych krajów i umiejętna ich adaptacja do polskich warunków.

Czym jest inteligentna sieć energetyczna?

Inteligentna sieć elektroenergetyczna to sieć, która potrafi harmonijnie integrować zachowania i działania wszystkich przyłączonych do niej użytkowników - wytwórców, odbiorców i tych, którzy pełnią obydwie te role - w celu zapewnienia zrównoważonego, ekonomicznego i niezawodnego zasilania.

Kim jest prosument?

Prosument jest to odbiorca, który dysponuje własnym źródłem energii, przeznaczonym w pierwszej kolejności do zaspokajania swoich potrzeb energetycznych, ale w przypadku dysponowania nadwyżkami może energię dostarczać i sprzedawać do sieci dobrowolnie z inicjatywy lub na żądanie operatora.

W Stanach Zjednoczonych w 2006 r. inteligentne liczniki stanowiły mniej niż 1% ogółu zainstalowanych w tym kraju liczników. W 2008 r. liczba ta wzrosła do 4,7%, przy czym najwięcej zainstalowanych jest w stanach Idaho (prawie 14%) i Arkansas (11%). Szacuje się, że dzięki sieciom inteligentnym może się powieść plan zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w USA o 12% rocznie. We Włoszech zamontowano już 30 mln inteligentnych liczników, generując w sieci dystrybucyjnej Enel oszczędności na poziomie 500 mln euro w kategorii kosztów operacyjnych rocznie (dane z 2008 r.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200