Quo vadis outsourcing

Subskrybuj RSS A A A
14 września 2010
Agnieszka Kropelnicka

Czy to koniec outsourcingu jaki znamy? W którym kierunku zmierza ten rynek? Czy idea wirtualizacji i cloud computing to najpewniejsze kierunki rozwoju tej branży?



Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest dziś ogromne, podobnie jak na nowe rozwiązania dotyczące oprogramowania i specjalistycznego sprzętu. Co ważne, będzie jeszcze większe wraz z permanentnym wzrostem obecności nowoczesnych technologii w naszym życiu, zarówno tym zawodowym, jak i prywatnym.

Dwa modele usług

Niedawno pojawiła się idea outsourcingu oprogramowania w oparciu o cloud computing, czyli tzw. chmurę obliczeniową. Przykładem takiej usługi mogą być wszelkie programy pocztowe, z których korzysta się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wszelkie dane z takiej platformy zapisywane są na dyskach dostawcy usługi, a dostęp do nich jest zdalny. Sam model cloud computing - w odniesieniu do oprogramowania - możemy podzielić na dwa pojęcia Platform-as-a-Service (PaaS) oraz Software-as-a-Service (SaaS). Różnica między tymi pojęciami polega jedynie na zawartości samego zamówienia.

Pierwszy model (PaaS) skierowany jest głównie do programistów, mających do dyspozycji całe wirtualne środowisko. W drugim modelu (SaaS) usługa ograniczona jest jedynie do zdalnego dostępu do wybranych aplikacji. Trudno nie zauważyć znaczenia, jakie nowy trend ma dla małych i średnich firm, a przede wszystkim dla tych, którzy dopiero zaczynają własną działalność. Cloud computing pozwala bowiem na drastyczne obniżenie kosztów i częściowo ryzyk wiążących się z rozwijaniem nowych firm - zamiast drogich, minimum 12-miesięcznych subskrypcji pozwala wykorzystać model bliższy rachunkom za doładowanie kart telefonicznych. Przedsiębiorca płaci tylko za rzeczywiste użycie serwera. Dodatkowo część firm oferujących usługę pozwala na dokonanie opłaty pod koniec okresu rozliczeniowego. Takie rozwiązanie nie było możliwe jeszcze kilka lat temu, kiedy wynajem serwerów był drogi i mało elastyczny.

Wirtualizacji ciąg dalszy

Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać przed skorzystaniem z chmury obliczeniowej. Według Bernarda Goldena, CEO firmy konsultingowej HyperStatus, priorytetem jest sprawdzenie, które ze stosowanych przez firmę aplikacji wymagają zmian lub kompletnej przebudowy, aby można było z nich korzystać w chmurze. "W niektórych wypadkach architektura aplikacji może nawet wyeliminować korzyści płynące z usług cloud computing" - twierdzi. Wskazuje też konkretny przykład. "Powiedzmy, że posiadamy oprogramowanie działające na komputerze bazującym na procesorze Alpha. Nie znajdziesz usługi pracującej w chmurze, która uruchomi kod programu przeznaczonego dla takiej platformy" - opowiada. Brak takiego rozeznania może nawet spowodować niemożność korzystania z nowych usług.

Cloud computing jest jednocześnie konsekwencją i dalszym etapem rozwoju wirtualizacji, która ma być lekarstwem na bezpieczeństwo firmowych danych. Jednak nie tylko wirtualizacja serwerowa może przynieść korzyści. Dobrym rozwiązaniem jest także wirtualizacja desktopów i aplikacji. Technologie te posiadają kilka wariantów, które można wybrać zależnie od potrzeb biznesowych. Są to usługi terminalowe, infrastruktura VDI, wirtualizacja komputera desktop w środowisku serwerów kasetowych, strumieniowanie aplikacji oraz eksploatacja aplikacji w formie paczek, oddzielonych od systemu operacyjnego.

Rośnie również zainteresowanie firm korzystaniem z wypożyczanego sprzętu. Lista elementów potrzebnych do zbudowania własnego centrum danych jest bardzo długa i wiąże się zazwyczaj z ogromnymi kosztami. Rozwiązaniem ma być usługa Infrastructure-as-a-Service (IaaS). Jest to model wykorzystania zewnętrznych zasobów sprzętowych do wsparcia operacji, przechowywania informacji, serwerów i infrastruktury sieciowej. Dla małych i średnich firm jest to idealne rozwiązanie. Pozwala na obniżenie miesięcznych kosztów zużycia energii potrzebnej do utrzymania i chłodzenia maszyn.

Wdrażanie nowych rozwiązań zajmuje dużo mniej czasu nie tylko dlatego, że nie trzeba już wykonywać wielu czynności związanych z instalowaniem i zarządzaniem nowymi serwerami, ale przede wszystkim dlatego, że w każdym momencie można zwiększyć liczbę wykorzystywanych maszyn, zwiększając tym samym dostępną moc przetwarzania danych. Dzięki temu rezultaty działań aplikacji można otrzymać znacznie szybciej.

Oceń artykuł

średnio: 5 liczba ocen: 1
1  2  dalej »

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88