Design thinking, czyli kreatywne innowacje
Świat wzornictwa oferuje uniwersalną koncepcję procesu innowacyjnego. Design thinking - myślenie projektowe - może, w ocenie praktyków tego podejścia, znaleźć zastosowanie w dowolnej branży czy dziedzinie gospodarki.
Czy można sobie także wyobrazić ową radosną, choć poddaną regułom twórczość w ramach IT albo w obszarze działań prowadzonych przy udziale IT?
(Nie)umiarkowany postęp
Bartłomiej Serafiński, Touch Ideas
Twórcze poszukiwania, poszukiwania innowacji, obejmują etap definiowania problemu, który przyjdzie rozwiązać. Nie za wąsko, aby się nie ograniczać i niezbyt szeroko, aby zapewnić osiągalny rezultat pracy. Zasadniczym wehikułem dla innowacji jest powołanie multidyscyplinarnego zespołu, który dojdzie do rozwiązania problemu. Podstawową metodą podejścia projektowego jest obserwacja zachowania użytkowników. Metoda obserwacji zapożyczona jest z nauk społecznych, etnografii. Wymagany jest osobisty udział w obserwacjach wszystkich członków zespołu, bez względu na funkcję. Kolejny etap, to burza mózgów, ukierunkowana na rozwiązania. Po niej natychmiast przechodzi się do prototypowania. Szybkie prototypowanie bezpośrednio wywodzi się z metod stosowanych we wzornictwie. "Po zdefiniowaniu problemu i rozpoznaniu ograniczeń szybko przechodzi się do etapu szkicowania rozwiązań i prototypowania. Pomija się etap powiązania ustaleń etapu badawczego ze strategiami. Zamiast tego, w kolejnych przybliżeniach, wyostrzając stosownie do zamysłu poszczególne cechy produktu, osiąga się najlepszy spodziewany efekt. Zasadą jest jak najszybsze dochodzenie do rozwiązań" - mówi Bartłomiej Serafiński, założyciel firmy Touch Ideas, zajmującej się innowacjami rynkowymi i strategią marek.
Tim Brown, za: B. Serafiński, Design thinking - myśl rozwiązaniami!
Oceń artykuł
Komentarze (0)
Najpopularniejsze
- Pierwsze w Polsce testy transmisji danych z...
- Magdalena Gaj została Przewodniczącą Rady...
- Asseco wątpi w obiektywny wybór dostawcy w...
- Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja...
- Sygnity: wezwanie Asseco i sezonowość...
- Ogromna liczba komputerów Mac wciąż...
- Nasza Klasa uruchomiła inkubator...
- Google prezentuje okulary z Augmented Reality
- Oracle daje klientom bezpłatny system do...
- CBA kontroluje przetargi związane z CEPiK
Rekomendacje
Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88






