Biuro w chmurze

Subskrybuj RSS A A A
6 lipca 2010
Michał Witkowski

Alternatywą dla Microsoft Exchange oraz Sharepoint w firmie może być subskrypcja usługi BPOS (Business Productivity Online Standard Suite).

Zakup Microsoft Exchange wraz z licencjami wiąże się z poważnym wydatkiem. Oprócz oprogramowania potrzebny będzie jeszcze wydajny serwer, no i oczywiście specjalista, który wdroży usługę i będzie nią zarządzał. Jeśli pracę grupową w firmie będziemy chcieli wzbogacić o kolejny produkt, SharePoint - koszty znacznie rosną. Alternatywą do zakupu oprogramowania może być subskrypcja usługi BPOS (Business Productivity Online Standard Suite). W ramach pakietu za stałą miesięczną opłatę otrzymamy dostęp do wymienionych już MS Exchange i MS Sharepoint, a także Office LiveMeeting oraz Office Communications Online.

Wdrożenie usługi i dostępne funkcje

Po wykupieniu usługi otrzymamy dostęp do panelu pozwalającego na zarządzanie naszym pakietem. Oprócz oczywistych funkcji, jak tworzenie i usuwanie kont użytkowników, dodawanie i kasowanie obsługiwanych domen, czy zakładanie witryn Sharepoint, mamy do dyspozycji kilka narzędzi ułatwiających migrację poczty do usługi BPOS. Warto zaznaczyć, że firmowy serwer Exchange może funkcjonować równocześnie z usługą online, co pozwoli na stopniową migrację do niej kolejnych użytkowników. Możemy udostępnić ją także tylko dla wybranych użytkowników, przenosząc ich skrzynki, a resztę pozostawić na serwerze wewnątrz biura.

Import danych

Panel usługi BPOSKliknij, aby powiększyćPanel usługi BPOSMożliwe jest także zaimportowanie wiadomości z dowolnych typów serwerów pocztowych dostępnych przez IMAP czy POP3, choć tu już nie mamy takiego komfortu przenoszenia skrzynek jak dla serwera MS Exchange czy synchronizacji globalnej książki adresowej. Warto zaznaczyć, że import poczty zmieni daty jej otrzymania, co będzie miało wpływ np. na działanie archiwizacji. Konta użytkowników można pobrać z domeny Active Directory, tworzyć ręcznie bądź wygenerować na podstawie danych w pliku CSV.
Oprócz standardowych metod dostępu (Outlook, przeglądarka internetowa) każdy z użytkowników może też podłączać urządzenia mobilne. Co prawda nie jest możliwe skorzystanie z własnego serwera BES (Blackberry Enterprise Server), można jednak wykupić dostęp do niego jako kolejną usługę świadczoną przez Microsoft. Wtedy jednak nie będzie możliwości samodzielnego zarządzania polityką bezpieczeństwa. Nawet takie operacje jak dodawanie/usuwanie użytkowników czy usuwanie urządzeń trzeba będzie zlecać działowi wsparcia technicznego. Dla usługi ActiveSync, użytkownicy będą mogli samodzielnie usuwać dane ze zgubionych bądź skradzionych urządzeń za pomocą przeglądarki internetowej.

Oceń artykuł

średnio: 5 liczba ocen: 1
1  2  dalej »

Komentarze (0)

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88