Jak odprowadzić więcej ciepła?

Subskrybuj RSS A A A
27 sierpnia 2010 8:18
(mm)

Elementem, który umożliwia odprowadzenie ciepła z układów elektronicznych jest radiator. Dotychczasowe radiatory żeberkowe osiągnęły już granice swoich możliwości i przy chłodzeniu wielu elementów wykorzystuje się wymuszony obieg powietrza, napędzany wentylatorami.

Aby móc odprowadzić większą ilość ciepła bez znacznego podnoszenia prędkości przepływu powietrza należało usprawnić sam radiator. Badania prowadzone w laboratoriach Alcatel-Lucent Bell Labs doprowadziły do opracowania nowatorskiego radiatora żeberkowo-komórkowego Fin-Foam Heat Sink (FFHS), który w tych samych warunkach odprowadza większe ilości ciepła niż tradycyjny radiator z równoległymi żeberkami. Osiągi tego radiatora umożliwiają odprowadzenie znacznie większych ilości ciepła przy mniejszej prędkości przepływu powietrza, co wiąże się z mniejszym hałasem i redukcją strat energii.

Przy prędkości przepływu powietrza 1,7 m/s współczynnik R dla radiatora FFHS osiąga wartość 1,7 stopnia Celsiusza na wat. Radiator żeberkowy osiąga tę samą wartość R przy prędkości przepływu powietrza bliską 4 m/s.

W wielu przypadkach taki radiator z powodzeniem będzie mógł działać przy naturalnym obiegu powietrza, bez konieczności instalacji wentylatora.
Dzięki takim radiatorom będzie można w przyszłości wyeliminować z niektórych urządzeń hałaśliwe i awaryjne wentylatory. W skali globalnej umożliwi to zaoszczędzenie dużych ilości energii elektrycznej.

Oceń artykuł

średnio: 4 liczba ocen: 1

Komentarze (0)

Najnowsze

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Biznes decyduje o inwestycjach w IT

Decyzje dotyczące projektów IT coraz częściej podejmują kierownicy działów biznesowych, bezpośredni beneficjenci wdrożeń. Rolą CIO jest wsparcie merytoryczne realizacji projektu.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88