Znane, mierzone, prawie zarządzane

Firmy z branży IT sytuują się na wyższym poziomie dojrzałości procesowej niż reszta przedsiębiorstw i instytucji.

Znane, mierzone, prawie zarządzane

Zarządzanie procesami biznesowymi weszło na stałe do słownika terminów używanych w świecie biznesu. Czy jednak mamy świadomość wszystkiego, co kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w pierwszej edycji raportu "Dojrzałość procesowa polskich organizacji". Raport stanowi podsumowanie badania przeprowadzonego przez serwis Procesowcy.pl oraz firmę Sofrecom Polska.

Punktem odniesienia zastosowanym w badaniu była, luźno bazująca na modelu CMMI (Capability Maturity Model Integration), pięciostopniowa skala określająca podstawowe poziomy świadomości procesowej:

- Poziom 1. Procesy przypadkowe, czyli brak świadomości, że czynności realizowane w organizacji stanowią procesy (procesy nie są zidentyfikowane).

- Poziom 2. Procesy powtarzalne - istnieje świadomość procesów zachodzących w organizacji, lecz brak dokumentacji procesowej.

- Poziom 3. Procesy zidentyfikowane i opisane, lecz nie mierzone.

- Poziom 4. Procesy zidentyfikowane, opisane, mierzone, lecz nie zarządzane.

- Poziom 5. Procesy są zidentyfikowane, opisane, mierzone i zarządzane.

Do badania wykorzystano 480 poprawnie wypełnionych ankiet, które skierowane były do osób reprezentujących różne branże, różne typy organizacji, a co najważniejsze do osób pełniących różne funkcje w swoich organizacjach (funkcje związane z zarządzaniem procesami oraz funkcje nie mające z nim nic wspólnego). Dzięki temu uzyskany obraz nie jest zniekształcony przez rutynowe potraktowanie tematu.

Od mierników do decyzji

7%

realny odsetek wszystkich organizacji zarządzających swoimi procesami.

Według subiektywnej oceny respondentów, 12% przedsiębiorstw i instytucji zarządza swoimi procesami biznesowymi, czyli mierzy zidentyfikowane procesy oraz podejmuje decyzje zarządcze (sprowadzające się do działań usprawniających) na podstawie informacji z prowadzonych pomiarów. Aż 38% organizacji przyznaje, że procesy są mierzone, lecz pomiary nie są analizowane i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji w firmie. Z kolei 29% respondentów twierdzi, że reprezentowane przez nich przedsiębiorstwa i instytucje posiadają zidentyfikowane i opisane procesy, lecz brakuje im zdefiniowanego systemu miar i wskaźników. Natomiast 17% organizacji ma świadomość procesów w nich zachodzących, ale na świadomości się kończy, ponieważ brakuje dokumentacji procesowej i mierników. Najmniejszą grupę (4%) stanowią firmy i instytucje, w których procesy są przypadkowe, niepowtarzalne, a co za tym idzie, niezidentyfikowane i nieudokumentowane.

Warto zwrócić uwagę, że powyższe wyniki są odzwierciedleniem subiektywnej oceny respondentów. Podczas analizy przyjęliśmy założenie, że zarządzanie procesami biznesowymi sprowadza się do mierzenia zidentyfikowanych i opisanych procesów, do analizowania danych z pomiarów, a następnie podejmowania na tej podstawie decyzji zarządczych. Wynik oceny subiektywnej należy więc poddać korekcie, ponieważ część z respondentów określających swoje organizacje jako zarządzające procesami jednocześnie przyznaje, że w reprezentowanych przez nich firmach i instytucjach nie ma architektury procesów, celów procesów i mierników procesów. Zakładając, iż są to elementy niezbędne w zarządzaniu procesami biznesowymi, realna ilość organizacji zarządzających swoimi procesami spada o 5 punktów procentowych, do 7%.

IT górą

Znane, mierzone, prawie zarządzane

Subiektywna ocena dojrzałości procesowej organizacji

Branża IT podeszła bardzo aktywnie do prowadzonego badania - 16% ogółu respondentów to przedstawiciele firm informatycznych (76 z 480 poprawnie wypełnionych ankiet). Wyniki branżowe pozycjonują sektor IT na wyższym poziomie dojrzałości procesowej w porównaniu do ogółu badanych przedsiębiorstw i instytucji. Nikt z tej grupy nie zakwalifikował reprezentowanej przez siebie firmy do grupy organizacji z przypadkowymi i niezdefiniowanymi procesami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200