Ku pamięci

Śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem skłania do osobistej zadumy. Tym większej, gdy miało się okazję poznać niektórych ze zmarłych osobiście, choćby podczas naszych konferencji, wywiadów...

Ku pamięci
Z Maciejem Płażyńskim, ostatnio posłem na Sejm RP i prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, los zetknął nas podczas pierwszej edycji konkursu "Lider Informatyki", 13 lat temu. W połowie 1997 r. zaczęliśmy przyjmować wypełnione ankiety konkursowe. Jury uznało, że na tytuł Lidera Informatyki zasługuje Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Maciej Płażyński był wówczas Wojewodą Gdańskim. Gdy jednak w listopadzie tego samego roku spotkaliśmy się na Gali Lidera Informatyki, pełnił już funkcję Marszałka Sejmu RP po wygranych przez AWS wyborach parlamentarnych. W tych pionierskich dla zastosowań informatyki w administracji publicznej czasach podjęcie decyzji o inwestowaniu w rozwój systemów IT nie było wcale tak oczywiste, wymagało dobrego rozpoznania wśród wyzwań współczesności i determinacji w przekonywaniu innych do słuszności takiego wyboru. "Człowiekiem, który rozumiał potrzebę strategicznego podejścia do informatyzacji urzędu był były wojewoda, aktualny marszałek Sejmu Maciej Płażyński" - pisaliśmy wówczas na łamach raportu specjalnego poświęconego finalistom konkursu.

Ku pamięci
Gdy Grażyna Gęsicka była ministrem rozwoju regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, poprosiliśmy ją o patronat nad IV Forum Usług Szerokopasmowych w roku 2007. Zaskoczyła nas jej rzetelność, stanowczość i dociekliwość w podejściu do procedur przyznawania patronatu. Widać w tym było wielką odpowiedzialność za angażowanie autorytetu instytucji państwowej w firmowanie pozarządowych inicjatyw. Szczęśliwie, udało nam się przekonać panią minister o pożytkach z udziału w naszej konferencji dla przedstawicieli samorządów lokalnych i władz regionalnych, i patronat dostaliśmy. Jednocześnie, rozmawialiśmy z Grażyną Gęsicką o kształcie Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i jego kluczowym projekcie budowy infrastruktury szerokopasmowej na tzw. Ścianie Wschodniej. To pod jej auspicjami wiceminister Władysław Ortyl tworzył zręby tego wielkiego programu inwestycyjnego. Dopiero teraz jego realizacja dochodzi do skutku. Przed trzema tygodniami Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odebrało studium wykonalności, umożliwiające rozpoczęcie projektu budowy sieci szerokopasmowej pięciu województw Polski Wschodniej.

Ku pamięci
Spotkanie ze Zbigniewem Wassermannem na V Konferencji "Wolność i bezpieczeństwo" w Serocku, w kwietniu 2007 r., znakomicie poprawiło atmosferę wokół przygotowywanych wtedy zmian w Prawie Telekomunikacyjnym o retencji danych (obowiązku przechowywania danych informacji przez operatorów). Ówczesny minister koordynator służb specjalnych okazał się być miłym człowiekiem, który nie bał się podjąć dyskusji z uczestnikami naszej konferencji, a co najważniejsze - opowiadał się za bardziej przyjaznymi dla biznesu zapisami w tej ustawie.

W debacie o retencji danych ścierały się dwa ważne cele polityki - prawo do prywatności i konieczność ścigania poważnych przestępstw. W Polsce prowadzone były złożone postępowania dotyczące spraw na styku gospodarki, przestępczości zorganizowanej i polityki. "Dwa lata, wprowadzone dyrektywą, są oceniane wobec wielu z tych postępowań jako zbyt krótkie. Nie można jednak wykluczyć, że nasze argumenty nie zostaną zrozumiane wobec obowiązku wdrożenia dyrektywy" - dowodził wówczas Zbigniew Wassermann. Dało się odczuć poważny dylemat, jaki musi rozstrzygnąć koordynator ds. służb specjalnych. Z jednej strony wiedział, że nie warto burzyć paneuropejskich kompromisów, do których należy niewątpliwie obowiązujący w Unii Europejskiej dwuletni okres przechowywania billingów przez operatorów telekomunikacyjnych, z drugiej strony wiedział, że rozwiązania proponowane w naszym kraju nie mogą nie liczyć się z istniejącymi na gruncie polskim realiami. Siłą rzeczy, jego najważniejszym wyzwaniem było zbudowanie płaszczyzny wymiany informacji pomiędzy służbami i sektorem prywatnym. Chodziło zarówno o wzajemną wymianę informacji o zagrożeniach, jak i przepływ wiedzy o uwarunkowaniach technicznych, rynkowych, biznesowych.

"Współdziałanie sektora prywatnego i agencji rządowych jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony są w stanie pokazać, że wartość i korzyści współpracy przeważają nad ryzykiem wynikającym z, choćby częściowej, utraty kontroli nad informacją. Chcielibyśmy jednak osiągnąć stan, w którym przedsiębiorcy w takich ważnych sektorach, jak telekomunikacja i teleinformatyka, wpiszą na stałe problematykę bezpieczeństwa państwa do swoich strategii" - konkludował podczas wystąpienia na naszej konferencji Zbigniew Wassermann. Dzisiaj jest to już oczywiste....

Łącząc się w bólu z rodzinami i bliskimi wszystkich tragicznie zmarłych, pozostajemy z wyrazami pamięci o nich i ich dziełach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200