Byliśmy więksi...

Często, myśląc o początkach polskiej branży IT, zapomina się kiedy i w jakich okolicznościach się narodziła. A był to bardzo ciekawy czas dynamicznego rozwoju.

Niewiele osób pamięta dziś, że historia polskiej informatyki zaczęła się zaledwie 3 lata po skonstruowaniu pierwszego komputera na świecie. W zniszczonym wojną kraju, w którym brakowało kadry technicznej i materiałów, do którego z trudem docierały informacje zza "żelaznej kurtyny" powstała grupa, która postanowiła zbudować pierwszy komputer w Polsce. I zakończyła to przedsięwzięcie sukcesem!

Brak kadry, materiałów i postępu

100

operacji na sekundę wykonywała wyprodukowana w Elwro maszyna UMC-1, złożona z 900 lamp.

O tym w jak trudnych warunkach przyszło pracować pionierom informatyki w Polsce opowiadał dr Jarosław Deminet podczas Seminarium Historii Informatyki Polskiej zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI). Jak zauważył, lata 50. XX wieku to bardzo ciekawy okres, w którym - co podkreślił - polska informatyka rozwijała się szybciej niż obecnie. W tym kontekście Jarosław Deminet zaprezentował nieznany dotychczas dokument - przyjętą 11 grudnia 1961 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwałę w sprawie zabezpieczenia warunków rozwoju, produkcji i stosowania elektronicznych maszyn cyfrowych. "To bardzo ważny dokument, który pokazywał wagę tej dziedziny" - podkreśla dr Jarosław Deminet. Można w nim było przeczytać, że stosowanie elektronicznych maszyn matematycznych wielokrotnie przyspiesza i usprawnia wykonywanie obliczeń oraz badań naukowych i inżynieryjno-technicznych, usprawnia planowanie rozwoju gospodarki narodowej oraz umożliwia automatyzację procesów technologicznych w stopniu nieosiągalnym innymi sposobami. "To wspaniały tekst, w którym nawet dzisiaj trudno byłoby coś zmienić" - uważa.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na portal ITPedia. Poznaj historię narodzin polskiego przemysłu IT, jego sztandarowe produkty i stojących za nimi inżynierów.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

W uchwale znalazły się zapisy o powołaniu i wspieraniu ośrodków badawczych, wyposażeniu ich w niezbędny sprzęt i materiały, szkoleniach, prototypach maszyn, które miały w tych ośrodkach powstać. "Początkowa diagnoza była bardzo dobra, a wizja ciekawa. Chwali się też położenie nacisku na zastosowanie maszyn. Z dokumentu buduje nam się jednak statyczny obraz świata, w którym założono, że przez najbliższe dziesięciolecia będą wykorzystywane komputery lampowe i tranzystorowe. Widoczny jest w nim również niewielki postęp techniczny - nie ma wzmianki o dyskach, mikroprocesorach czy sztucznej inteligencji oraz dramatyczna sytuacja materiałowa - produkcja tranzystorów starczyłaby może na 10 maszyn, zakładając, że nie byłyby one wykorzystywane do niczego innego" - zauważa Jarosław Deminet. Jego zdaniem, powinniśmy mieć świadomość ówczesnej sytuacji i okoliczności, w jakich przyszło polskim pionierom informatyki budować pierwsze komputery i oprogramowanie.

W takich warunkach...

W takich warunkach powstawały pierwsze komputery, oprogramowanie, polskie firmy informatyczne. Wówczas pracownicy Elwro budowali komputery Odra, niezawodne - jak na polskie warunki - maszyny, które były w 100% kompatybilne ze swoimi "odpowiednikami" z Zachodu, a które odegrały ważną rolę w informatyzacji Polski, umożliwiając komputeryzację dużych przedsiębiorstw i całych branż polskiej gospodarki - kolejnictwa czy budownictwa - oraz ważnych instytucji, np. GUS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200