IT w chmurze

Zamiast mieć własną serwerownię i utrzymywać własne aplikacje, cloud computing pozwala obecnie kupić usługę dostępu do aplikacji dla dowolnej liczby użytkowników.

IT w chmurze

Rodzaje dostępnych usług i korzyści z cloud computing

Cloud computing, w odróżnieniu od klasycznej formy dostarczania rozwiązań IT - na bazie których odbiorca realizuje swoje potrzeby - jest modelem opartym na usługach. W rezultacie może być środkiem do znacznego zoptymalizowania kosztów IT i praktycznie natychmiastowego dostarczania nowych systemów dla biznesu. Dzięki działaniu IT w chmurze wiele przedsiębiorstw będzie mogło zyskać dostęp do najnowszego i najlepszego oprogramowania, aplikacji, platform oraz zasobów sprzętowych - serwerów i pamięci masowych - praktycznie z dnia na dzień, bez konieczności dużych inwestycji początkowych i kosztownego wdrażania. Cloud computing jest kombinacją oprogramowania i usług. Można wyróżnić przy tym infrastrukturę jako usługę - Infrastructure-as-a-Service (IaaS), platformę jako usługę - Platform-as-a-Service (PaaS) i oprogramowanie jako usługę - Software-as-a-Service (SaaS). Zakupić można każdą z tych usług osobno lub ich kombinację.

Modele chmur

Najbardziej popularną formą jest SaaS. O bezpieczeństwo i ciągłość działania aplikacji troszczy się na bieżąco zespół techniczny centrum danych, którego rolą jest także informowanie o dostępności i reagowanie na zgłoszenia klientów o nieprawidłowościach. Wraz z usługą zapewniane są funkcje diagnostyki, raportowania i bezpieczeństwa, co dodatkowo poprawia ciągłość biznesową i dostępność aplikacji SaaS.

W ramach usług ochrony zapewniana jest bezpieczna autoryzacja, mająca na celu niedopuszczenie do wycieku danych firmowych i zapobieżenie przed dostępem osób niepowołanych. Stan bezpieczeństwa monitorowany jest na bieżąco i każda próba nieautoryzowanego wejścia do aplikacji lub dostępu do informacji firmowych może być na czas wykryta. Skanowane są sieci, systemy operacyjne, warstwy middleware i aplikacje, co automatycznie zabezpiecza przed największymi zagrożeniami z zewnątrz.

W ramach cloud oferowane są także usługi IaaS, które też są na bieżąco monitorowane i chronione przed zagrożeniami. Pod stałą kontrolą znajdują się takie parametry, jak przepustowość i dostępność połączeń, dzięki czemu biznes zabezpieczany jest przed brakiem dostępności zasobów sieciowych, brakiem wydajności systemów operacyjnych i przed niedostateczną ochroną przed atakami intruzów i atakami typu DoS (Denial-of-Service).

Z kolei w ramach PaaS zabezpieczana jest dostępność platformy dla określonej w umowie liczby użytkowników oraz chroniona przed zagrożeniami dla jej stabilności i bezpieczeństwa.

Chmura publiczna i prywatna

Dla małych i średnich przedsiębiorstw atrakcyjna może być idea chmury publicznej (public cloud). W założeniach, firmy nie będą musiały utrzymywać własnej, często skomplikowanej i kosztownej infrastruktury oraz personelu do jej obsługi, a jednocześnie będą mogły podnieść elastyczność i dostępność systemów informatycznych. Zamiast osobno nabywać sprzęt i oprogramowanie, zakupią w formie usługi gotowe aplikacje (w modelu SaaS), dostosowując wydatki na IT do aktualnej sytuacji biznesowej. W efekcie będą w stanie dynamicznie zwiększać moc środowiska informatycznego i wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zwiększać zakres używanych zasobów lub redukować w czasach słabszej koniunktury.

Zasoby IT stają się w tym modelu dostępne dla użytkowników niezależnie od miejsca dostępu i od urządzenia, z którego w danym momencie korzystają. Duże przedsiębiorstwa realizować mogą cloud computing w postaci tzw. chmury prywatnej (private cloud). Dział IT udostępnia w niej infrastrukturę i aplikacje w formie usług wewnątrz korporacji. Ideami wspierającymi budowę tego typu rozwiązań są wirtualizacja i Service Oriented Architecture.

Wirtualizacja

Wirtualizacja stosowana jest w warstwie infrastruktury fizycznej stojącej za usługami cloud computing i pozwala bezpiecznie współdzielić zasoby, dynamicznie nimi zarządzać, a także daje swobodę wprowadzania zmian i rozbudowy. Wirtualizacja wspiera ideę tę w wielu aspektach. Można mówić o wirtualizacji na poziomie serwerów, desktopów, sieci lub macierzy dyskowych. W każdym z tych przypadków chodzi o ujednolicenie wszystkich dostępnych zasobów (serwerowych, sieciowych, dyskowych), stworzenie wspólnej puli po to, aby udostępniać ją "po kawałku" systemom i aplikacjom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200