Co nas grzeje
60 tys. ton wody krąży w systemie ciepłowniczym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, by ogrzać 65% budynków mieszkalnych w Gdańsku i 10% sopockich. Żeby na tym zarobić, trzeba wciąż śledzić temperaturę powietrza, stan infrastruktury oraz zużycie ciepła.
Takie rozwiązanie o nazwie "Termis" działa w GPEC od 2008 r. To inżynierski system optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej, obliczeń termodynamicznych i hydraulicznych. Bazuje na schemacie sieci GPEC pobieranym z systemu GIS. Umożliwia planowanie pracy sieci ciepłowniczej (ciśnienia, temperatury) w oparciu o jej parametry oraz przewidywane warunki pogodowe w ciągu najbliższej doby. Daje realne korzyści finansowe w postaci ograniczenia strat ciepła oraz zamawiania mniejszej ilości energii cieplnej w elektrociepłowni. "Niewątpliwie jest to pierwsze i jedyne tego typu wdrożenie w sektorze ciepłowniczym w Polsce w zakresie automatycznego (on line) obliczania warunków pracy sieci" - zachwala Ryszard Bryła.
Ciepło - zimno
Inwestor może zawczasu przewidzieć, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować, korzystając z mapy sieci dostępnej na stronie GPEC. To element systemu InterGis. Dzięki niemu gdańska firma ma pełną wiedzę o posiadanej infrastrukturze ciepłowniczej. Zarazem ułatwia to planowanie rozwoju sieci ciepłowniczej. "Dokonaliśmy automatyzacji procesów począwszy od wydawania warunków technicznych przyłączenia do sieci, poprzez uzgodnienia geodezyjne dla innych firm infrastrukturalnych (wodociągi, gazownictwo, energetyka) aż po informowanie o przerwach" - mówi Ryszard Bryła. Na dodatek, system ten jest zintegrowany z kluczowym systemem przedsiębiorstwa - CDN Egeria (przyp. red. - dzisiaj zwanego ComArch Egeria).
Stąd jest już krok do tego, by na bieżąco poznawać zużycie ciepła. GPEC właśnie kończy wdrożenie Systemu Zdalnych Odczytów Liczników Energii Cieplnej. "Zainstalujemy łącznie ok. 12 tys. liczników. Wkrótce nie będziemy musieli angażować ludzi do odczytywania zużycia" - wyłuszcza Ryszard Bryła. W tym celu są montowane urządzenia transmisyjne (moduły GSM) oraz system kolekcji danych. System dostarcza i instaluje firma Vector z Gdyni, natomiast infrastrukturę telekomunikacyjną (karty GSM, APN) dostarcza firma Polkomtel SA.
Oceń artykuł
Komentarze (0)
Najpopularniejsze
- Pierwsze w Polsce testy transmisji danych z...
- Magdalena Gaj została Przewodniczącą Rady...
- Asseco wątpi w obiektywny wybór dostawcy w...
- Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja...
- Sygnity: wezwanie Asseco i sezonowość...
- Ogromna liczba komputerów Mac wciąż...
- Nasza Klasa uruchomiła inkubator...
- Google prezentuje okulary z Augmented Reality
- Oracle daje klientom bezpłatny system do...
- CBA kontroluje przetargi związane z CEPiK
Rekomendacje
Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88






