Spójny obraz

Subskrybuj RSS A A A
8 września 2009
Andrzej Gontarz

Jak najlepiej przeprowadzić wdrożenie systemu zarządzania danymi referencyjnymi (Master Data Management)?



Jeżeli danych w firmie jest dużo, to zazwyczaj różne działy odpowiadają za różne systemy informacji; systemy te mają różnych sponsorów biznesowych. By zbudować system MDM, trzeba poddać swoje systemy pod jurysdykcję ogólną. Szefowie działów muszą podjąć decyzję, że będą uczestniczyć w kosztach inwestycji i utrzymania systemu, który będzie poza ich wpływami. Przekonanie, że warto to robić jest trudne; trudne jest pogodzenie się z tym, że mamy oddać część swych systemów pod zarząd komu innemu. Tym bardziej, że często w tych systemach są strategiczne zasoby, na przykład informacje o klientach, które zazwyczaj w pierwszej kolejności są wybierane na dane referencyjne.

Gwarancją powodzenia i sukcesu może być jedynie silne poparcie ze strony zarządu. "Najważniejsze systemy w firmie trudno jest zintegrować. Jeśli nie ma wyraźnej, spójnej, wysoko umocowanej decyzji na szczeblu zarządczym i nie ma pomysłu na efekt biznesowy, to powodzenie wdrożenia jest zagrożone. Próba wprowadzenia MDM na niskim poziomie ma małe szanse na realizację" - przekonuje Adam Bartos.

Źródłem problemów może być również postawa dostawców rozwiązań informatycznych wykorzystywanych w organizacji. "Master Data Management, to przede wszystkim projekt konsultingowy, gdzie duże znaczenie ma integrator. Rzadko kiedy bywa tak, że wszystkie komponenty architektury IT w firmie pochodzą od jednego dostawcy, a wszystkie używane systemy są od jednego producenta; zazwyczaj używa się wielu różnych rozwiązań. Pojawia się więc konieczność integracji danych z wielu różnych systemów. To duże przedsięwzięcie. Trzeba się dogadać z wieloma różnymi dostawcami. I tutaj mogą pojawić się problemy: dostawca jakiegoś systemu ma kontrakt utrzymaniowy, którego jednym z podstawowych zapisów jest to, że zmiany mogą być robione tylko przez dostawcę; inaczej firma traci gwarancję na działanie systemu. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dostawca nie potrafi przeprowadzić integracji i nie zgadza się też na zmianę zapisów umowy. Albo zgadza się na zmiany w zamian za dodatkowe wynagrodzenie" - tłumaczy Adam Bartos. Poradzenie sobie z tą sytuacją wymaga przede wszystkim nie lada umiejętności negocjacyjnych.

Uruchomienie systemu MDM w firmie, to duża zmiana, wiążąca się często z poważnym przekształceniem dotychczasowej architektury informacyjnej, doprowadzeniem do powstania wspólnych zasobów referencyjnych. "To duże przedsięwzięcie. Bez sprecyzowania wyraźnych korzyści biznesowych się nie uda" - mówi Adam Bartos. A największą korzyścią jaką można osiągnąć jest, jego zdaniem, efekt synergii informacji. Widać to wyraźnie na przykład w branży ubezpieczeń i kredytów, gdy różne firmy działają w ramach jednej grupy kapitałowej. W takiej sytuacji efekty dostępu do pełnej informacji o jednym kliencie są bardzo ważne. Warto mieć w jednym miejscu informację o jednym kliencie, by móc mu dostarczyć odpowiednią ofertę marketingową. Ale, jak podkreśla Adam Bartos, trzeba dużo determinacji i dużo dobrej woli po stronie zarządu, żeby projekt MDM zrobić i żeby on się udał.

Przejrzyste reguły

Dla sprawnego funkcjonowania systemu Master Data Management ważne jest jasne, precyzyjne określenie zasad i obszarów odpowiedzialności za przetwarzane dane. Tym bardziej, że często ta odpowiedzialność jest rozproszona. A często jest też tak, że informacja jest wykorzystywana wskroś różnych systemów - wtedy musi być dokładnie wiadomo, kto za nią odpowiada.

Oceń artykuł

średnio: 5 liczba ocen: 1
« wstecz 1  2  3  4  dalej »

Komentarze (1)

Staruch

30-09-2009 09:44

Bardzo ciekawy artykuł, chociaż omawia sprawy prawie oczywiste. Ciekawy jednak dlatego, że gdyby dokonać następującego podstawienia(jak w algebrze): - [Master Data] = [dane z podstawowych rejestrów publicznych (PESEL, KRS/ewidencje gminne działalności gospodarczej, REGON, kataster/EGiB, Krajowy Rejestr Podatników/NIP, ...)], - [firma] = [państwo/rząd], - [użytkownik biznesowy] = [każdy urzędnika, załatwiąjący sprawę petenta], - to wtedy mamy dokładny obraz najważniejszego przedsięwzięcia dla informatyzacji administracji publicznej. Wszelkie uwagi, zwłaszcza dot. oporów, trudności, problemów ograniczenia swobód jednostki itp - idealnie przekładają się na sferę publiczną!

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88