Jak uchronić firmę przed problemami wdrożenia systemu Business Intelligence?

Subskrybuj RSS A A A
3 marca 2009
Jarosław Wierzchucki

Przystępując do wdrożenia systemu BI w firmie, musimy mieć świadomość, że decydujemy się na dosyć ryzykowne przedsięwzięcie. Wielu związanych z tym problemów możemy jednak uniknąć mając świadomość czekających nas zagrożeń i odpowiednio się przygotowując do stawienia im czoła.



Gdy w grę wchodzi brak przekonania zarządu o potrzebie wdrożenia BI, Janusz Grobicki, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Bank sugeruje, że dobrą metodą na pozyskanie zrozumienia zarządu dla projektu jest "uzmysłowienie potrzeby wdrożenia poprzez pokazanie dostarczanych przez projekt korzyści oraz dochodzenie do nich poprzez realizacje kolejnych etapów: budowa hurtowni danych, przygotowanie systemu raportowego, opracowanie raportów dla użytkowników końcowych".

Konrad Juszczuk, zastępca dyrektora Departamentu Kontrolingu w Banku DnB Nord Polska zwraca uwagę na omówiony wcześniej spadek poparcia zarządu i dyrekcji dla projektu BI w trakcie przedłużającego się wdrożenia. Sugeruje, że "warto rozważyć podział projektu na wyraźne fazy, z jasno sprecyzowanymi i zakomunikowanymi celami. Po zakończeniu każdej fazy należy przedstawiać zarządowi informację o stopniu realizacji założonych celów".

Oprócz konieczności wskazania celów i korzyści z wdrożenia BI oraz podziału projektu na etapy, uczestnicy badania zwracali uwagę również na:

- odpowiednie umocowanie projektu w strukturach organizacyjnych dostawcy i klienta, stworzenie właściwego dla projektu zespołu, ustalenie podziału kompetencji i sposobu komunikacji oraz zapewnienie odpowiedniego zaangażowania w projekcie po stronie klienta;
- regularne organizowanie spotkań osób bezpośrednio pracujących nad projektem ze zleceniodawcą oraz bieżące informowanie kadry kierowniczej o statusie projektu.

Czy warto zarządzać ryzykami

Poprzedni rozdział pokazuje, że może być wiele metod i sposobów na zapobieganie problemom przy wdrożeniach systemów BI. Czy dla wszystkich zidentyfikowanych problemów powinniśmy zatem uruchomić działania, które im zapobiegną? Patrząc na spodziewane korzyści z realizacji tych działań śmiało można odpowiedzieć: tak, wszystkie one przyczynią się do zwiększenia szans na sukces projektu. Nie jest to jednak pełna odpowiedź na postawione pytanie.

Nie można zapominać, że realizacja tych działań to często dodatkowe, niemałe obciążenie finansowe dla projektu i organizacji, dodatkowa praca osób uczestniczących w projekcie, czy wreszcie możliwość pojawienia się innych ryzyk, na przykład wynikających ze współpracy z nieznanym partnerem zewnętrznym. Ponadto, nie mamy pewności, czy dane ryzyko w ogóle wystąpi stając się problemem w naszym projekcie, nawet jak pojawią się pierwsze jego symptomy. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z projektem małym, podjęcie decyzji o zastosowaniu określonego środka zapobiegawczego wydaje się sprawą oczywistą i prostą. Przy wdrożeniach BI, gdzie stykamy się z dużą liczbą ryzyk, ryzyk które głównie zagrażają korzyściom, jakie ma przynieść wdrożenie dla organizacji, odpowiedź nie jest już prosta.

Oceń artykuł

średnio: 5 liczba ocen: 1
« wstecz 1  2  3  4  dalej »

Komentarze (0)

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88