Narzędzie zarządzania

Subskrybuj RSS A A A
3 marca 2009
Marian Kuraś, Agnieszka Zając, Danuta Kajrunajtys, Piotr Stefanów

Przetrwanie i rozwój firmy zależy w dużym stopniu od umiejętności mierzenia efektywności działań.



BSC pozwala spojrzeć na zarządzanie firmą z czterech perspektyw. Perspektywa finansowa jest nazywana przez R. Kaplana i D. Nortona lusterkiem wstecznym, w którym można obejrzeć skutki poprzednich działań. Ma ona na celu przedstawienie wyników finansowych jako skutków wdrożenia strategii. Ustalając mierniki finansowe należy zwrócić uwagę na spójność ze strategią rynkową. Perspektywa klientów polega na koncentracji na odbiorcach dóbr i usług. Firma powinna skupić się na tych potrzebach klientów, które może najlepiej zaspokoić, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. Definiuje się mierniki informujące o wynikach osiągniętych w przeszłości oraz wskazujące, co firma powinna zrobić w przyszłości. Perspektywa procesów ujmuje cele i mierniki dotyczące usprawnień w zakresie kluczowych procesów biznesowych firmy, które mają wpływ na realizację strategii w perspektywie finansowej i klienta.

Perspektywa wzrostu i rozwoju identyfikuje zasoby materialne i niematerialne, które organizacja musi rozwijać, aby uzyskać podstawy długookresowego rozwoju.

Podczas tworzenia BSC firma precyzuje cele strategiczne, określa kluczowe czynniki sukcesu, definiuje cele cząstkowe oraz wskazuje odpowiednie mierniki. Perspektywy klienta i procesów wewnętrznych wskazują na czynniki, które mają największe znaczenie dla doskonalenia i rozwoju. Istotne jest tutaj posiadanie odpowiedniego kapitału intelektualnego oraz techniki informacyjnej.

Zarządzanie przy pomocy BSC jest procesem ciągłym, cyklicznym, wymagającym systematycznej pracy. To uzasadnia potrzebę wdrożenia oprogramowania wspomagającego. Dodajmy, że zaproponowany układ czterech newralgicznych perspektyw jest umowny. Można - w zależności od konkretnej firmy - zmienić ich liczbę, najczęściej poprzez dodanie innych perspektyw (punktów widzenia), takich jak np. ochrona środowiska, konkurencja, wewnętrzna komunikacja itp.

Spróbujmy teraz uporządkować szkoły wyższe zgodnie z koncepcją BSC pod względem czterech perspektyw.

1. Perspektywa finansowa

Paradoksalnie, żaden z przywołanych rankingów szkół wyższych nie bierze pod uwagę - być może ze względu na trudny dostęp do danych - aspektów finansowych uczelni. Z punktu widzenia właściciela, pracowników, studiujących oraz przyszłych studentów, wiedza na temat kondycji finansowej szkoły wyższej jest fundamentalna. Na przykład, właściciel prywatny musi wiedzieć, czy biznes mu się opłaca, właściciel państwowy powinien mieć informacje na temat efektywności wydatkowania dotacji, pracownik powinien znać możliwości podwyżki uposażenia, studiujący i przyszli studenci powinni znać przewidywaną wielkość stypendiów, czy też znać szanse na dokończenia studiów na wybranej uczelni.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0
« wstecz 1  2  3  4  dalej »

Komentarze (0)

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88