Graficzny Linux KDE

Subskrybuj RSS A A A
11 marca 2008
Paweł Matyjasek

Środowisko graficzne KDE 4 wprowadza wiele funkcji, które mogą rozszerzyć możliwości współpracy i wymiany danych z aplikacjami serwerowymi na Linuxie.


Oprogramowanie zostało m.in. wyposażone w moduł Plasma - środowisko zorientowane na zadania, które automatycznie dopasowuje interfejs i funkcje do zadań wykonywanych przez użytkownika. Inny oryginalny pomysł to wprowadzenie linijki czasu, która umożliwia szybkie i łatwe planowanie i wizualizację zadań bez potrzeby uruchamiania aplikacji. Obecnie, aby zaplanować zadanie, trzeba otworzyć odpowiednią aplikację i określić, co i kiedy ma zostać wykonane. Co gorsza, by pojawiło się przypomnienie, informacja lub by sprawdzić swój harmonogram, trzeba tę aplikację uruchomić. Stąd w KDE pojawiła się prosta funkcja umożliwiająca bieżącą kontrolę, tworzenie lub uruchamianie zadań w formie linijki prezentującej czas i zaplanowane zadania. Można ją łatwo przesuwać, zmniejszać lub powiększać, by łatwo dodać lub uruchomić jakieś operacje.

Choć wśród testerów trudno znaleźć osoby wyrażające entuzjastyczne opinie, ale niewątpliwie KDE 4.0 spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Widać jednak, że wielu użytkowników z pewnym niepokojem zadaje pytanie, czy i kiedy programiści zaangażowani w rozwój KDE wywiążą się z już składanych obietnic stabilizacji projektu i poprawy jego użyteczności.

Najważniejsze modyfikacje w KDE 4.1:
  • port dla systemów Windows, OpenSolaris i Mac OS X,
  • Decibel – Framework komunikacji czasu rzeczywistego (integrujący usługi typu „instant messaging”, Voice over IP i Computer Telephone Integration),
  • aktualizacja Kopete (komunikator),
  • Plasmagik – system do ściągania, uploadu i zarządzania plasmoidami (odpowiednikami gadżetów w Viście),
  • zintegrowanie Dragon Playera – minimalistycznego odtwarzacza multimediów, następcy Codeine,
  • wsparcie dla widżetów Apple’a w Plasmie.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0
« wstecz 1  2 

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Jakie są różnice między chmurą a wirtualizacją

Wirtualizacja jest obecnie standardową technologią, stosowaną powszechnie w IT. Od środowiska chmury prywatnej dzieli ją jednak długa droga, gdyż wymaga ona uzupełnienia o istotne składniki.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88