Outsourcing open source

Outsourcing może być czynnikiem obniżającym ryzyko migracji do nowych tańszych technologii, takich jak Linux czy rozwiązania terminalowe.

Outsourcing może być czynnikiem obniżającym ryzyko migracji do nowych tańszych technologii, takich jak Linux czy rozwiązania terminalowe.

Wraz z pojawieniem się technologii umożliwiających przetwarzanie rozproszone, a także upowszechnieniem się systemów open source przedsiębiorstwa zyskały możliwość zdecydowanej obniżki kosztów utrzymania swoich instalacji, przy jednoczesnym zachowaniu walorów związanych z ich bezpieczeństwem, a także wsparciem.

W kierunku centralizacji

Rozproszenie systemów to dla firmy wiele kłopotów wynikających z braku koordynacji, opóźnienia w komunikacji, problemów i kosztów związanych z udostępnianiem aplikacji, zarządzaniem infrastrukturą czy wsparciem użytkowników. Duże rozproszenie działalności niesie ze sobą jeszcze jeden problem, związany z kompetencjami dostawców, tworzących aplikacje dla sieci rozproszonej. Stworzenie takiej, która działałaby w sieci rozproszonej nawet przy zastosowaniu nowych technologii i architektur, jest dużą sztuką, dodatkowo obarczoną sporym ryzykiem.

Zmiana modelu przetwarzania z rozproszonego na scentralizowany, czy idąc krok dalej migracja do środowiska terminalowego niesie ze sobą wiele korzyści ekonomiczno-organizacyjnych. Pozwala to zaoszczędzić na licencjach na oprogramowanie stosowane w środowisku rozproszonym. Umożliwia także centralizację i optymalizację zasobów odpowiedzialnych za utrzymanie aplikacji. Wraz z centralizacją IT praktycznie znika potrzeba utrzymywania rozproszonych działów wsparcia. W przypadku rozwiązań terminalowych zmniejsza się także energochłonność instalacji, co jest czynnikiem wciąż niedocenianym, który jednak już wkrótce będzie silnie wpływał na wszelkie decyzje technologiczne.

Nie bez znaczenia są także aspekty związane z bezpieczeństwem. Tego typu rozwiązania pozwalają na lepszą kontrolę nad danymi, które przechowywane są w centralnym ośrodku przetwarzania. Łatwiejszy i pewniejszy jest także proces archiwizacji, dostępu do danych, czy stworzenia rozwiązań typu disaster recovery. Nie mówiąc już o aktualizacji dostępnego oprogramowania i skalowalności stosowanych rozwiązań. Ogólne korzyści i spadek całkowitych kosztów utrzymania w przypadku rozwiązań terminalowych szacowany jest nawet na 50%. Do tego dochodzą oszczędności związane z zastosowania rozwiązań open source.

Dla małych i nie tylko

Przyjęło się jednak sądzić, że tego typu inwestycje to domena małych firm, które albo właśnie są w trakcie podejmowania decyzji o inwestycji technologicznej, albo mogą dość łatwo podjąć decyzję o migracji do nowych rozwiązań. Nic zatem dziwnego, że także oferta rynkowa w zakresie outsourcingu aplikacji biznesowych opartych na Linuxie jest skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Do nich najlepiej przemawiają zyski związane z migracją do nowej platformy i rezygnacja z opłat licencyjnych.

Prawie trzy lata temu na taki krok zdecydował się Gdański Dom Książki. Wymiana starego programu do zarządzania magazynem opartego jeszcze na systemie DOS, budowa sieci lokalnej oraz zakup licencji na system operacyjny Windows i komputerów stojących w placówkach Gdańskiego Domu Książki wyceniono na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Znacznie tańszym rozwiązaniem okazała się instalacja systemu Linux Mandrake, komputera służącego jako serwer oraz kilkunastu pozbawionych dysków komputerów osobistych, służących jako końcówki sieci (w dodatku kupionych okazyjnie od jednego z banków). Koszt zakupu nowego systemu - Trawers firmy Tres w wersji na Linuxa - był co prawda z ceną systemu dla Windows, jednak sama rezygnacja z oprogramowania Windows w sieci i na stacjach roboczych oraz przejście na obsługę terminalową przyniosła nawet do 30 tys. oszczędności. Ryzyko związane z migracją wzięła na siebie firma IT Pomorskie Centrum Informatyczne, utrzymująca system do dziś.

Koszty utrzymania

Dla dużych firm podstawową barierą jest "koszt wejścia" związany z migracją całej architektury na rozwiązania terminalowe lub open source. Nawet jeśli w perspektywie jest to rozwiązanie tańsze, to często jest wbrew logice realizacji inwestycji w dużych firmach. Te często wolą wydać jednorazowo mniej i później ponosić dalsze, nawet dość wysokie koszty, niźli wydać jednorazowo więcej, aby zmniejszyć późniejsze koszty. Tu w sukurs przedsiębiorcom zainteresowanych technologiami umożliwiającymi obniżkę kosztów utrzymania instalacji przychodzi outsourcing. Umowa z dostawcą usług zewnętrznych umożliwia niemal dowolne zarządzanie kosztami i dopasowanie ich do modelu inwestycji przyjętego w firmie.

Migracja do środowiska terminalowego (także opartego na rozwiązaniach open source) i outsourcing takich rozwiązań jest coraz popularniejszy w dużych międzynarodowych sieciach handlowych, które zlecają firmom zewnętrznym np. opiekę nad terminalami znajdującymi się w ich sklepach. Korzyści czerpane przez sieci handlowe są związane zarówno z obniżeniem kosztów utrzymania terminali, jak i zwiększeniem ich dostępności. Co więcej wsparcie zewnętrznego dostawcy usług pozwala także na stopniowe wprowadzanie nowych technologii do środowiska IT w firmie. Rozwiązaniem może być zatem model hybrydowy.

Można sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorstwo, niechętne wobec zmiany platformy serwerowej, wprowadza rozwiązania open source tylko na terminalach lub stacjach roboczych. Oszczędności związane z takim rozwiązaniem także są dość wyraźne. Niwelowane są problemy z zakupem kolejnych wersji systemu wykorzystywanego w rozwiązaniach klienckich. Przy okazji kontakt outsourcingowy przenosi ryzyko związane ze wsparciem tego typu technologii na dostawcę usług. Niweluje w ten sposób jedną z podstawowych obaw dotyczących ich zastosowania w środowisku korporacyjnym.

Partnerem działu zarządzanie outsourcing jest HP Polska

Dla COMPUTERWORLD komentuje Jacek Błocki, solution architect w dziale HP Services Outsourcing w polskim oddziale HP<hr>Doświadczenie uczy, że jeżeli ktoś poszukuje przede wszystkim obniżki kosztów to po prostu nie ma innych pomysłów na usprawnienie biznesu. Wówczas takie rozmowy są tym trudniejsze, że zwykle przedsiębiorstwa borykają się z bardziej podstawowym problemem tj. kontrolą kosztów. Tak naprawdę nie wiadomo bowiem jaki jest koszt obsługi IT, a całościowy koszt utrzymania środowiska jest zwykle rozproszony pomiędzy różne jednostki. Kto inny finansuje zakup sprzętu, a kto inny odpowiada za jego wdrożenie. W koszt utrzymania nie zawsze wliczany jest serwis, a już niemal nigdy dodatkowe usługi świadczone dla użytkowników przez dział informatyki.

W tej sytuacji dyskusja o obniżce kosztów jest trudna. Koszty obsługi są zaniżane lub podwyższane poprzez manipulację wskaźnikami. Dlatego też wydaje się, że zanim upowszechnią się wszelkie usługi związane z outsourcingiem rozwiązań takich jak open source przedsiębiorstwa muszą dokonać rzetelnej analizy kosztów. Wtedy może się okazać, że jest to atrakcyjna alternatywa i sposób na optymalizację funkcjonowania infrastruktury i aplikacji biznesowych w firmie.

Współczesne rozwiązania open source przestały być domeną samotnych hobbystów. Tworzone są przez zorganizowane społeczności programistów pracujących nad konkretnymi projektami. Społeczności takie działają często jako organizacje non-profit, jak np. Apache Software Foundation (ASF) wspierająca rozwój serwera WWW Apache, który - według danych wikipedia.org - działa na 57% serwerów internetowych.

W świecie open source działają też korporacje takie jak Red Hat Software, którego model biznesowy opiera się na zapewnieniu profesjonalnej kontroli jakości oprogramowania i sprzedaży usług wsparcia. Do obozu open source przechodzą też firmy takie jak Sun Microsystems, który - bazując na sprzedawanym w tradycyjnym, licencyjnym modelu systemie operacyjnym Solaris - stworzył projekt OpenSolaris i buduje wspólnotę programistów zajmujących się jego rozwojem.

Rozwiązania open source, ze względu na dostępność kodu źródłowego i sposób jego tworzenia, są także bezpieczniejsze od tradycyjnego oprogramowania, będącego własnością producenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200