Serwer zasób strategiczny

Subskrybuj RSS A A A
13 grudnia 2004
Wiesław Pawłowicz

Oprócz poprawy wydajności, od nowych serwerów klienci oczekują coraz większej inteligencji. W konsekwencji serwer w coraz mniejszym stopniu kojarzy się z samym sprzętem, a coraz bardziej ze zdolnością do obsłużenia pewnej klasy problemów biznesowych.

Mniejsze rachunki za prąd

Choć ograniczenie poboru mocy przez procesory jest jednym z priorytetów producentów układów półprzewodnikowych, to można oczekiwać, że w najbliższych latach do miana jednego z największych problemów we współczesnych centrach danych będzie należało projektowanie efektywnego systemu chłodzenia serwerów. Postępująca miniaturyzacja komputerów i związany z nią wzrost gęstości upakowania procesorów powodują, że zaczynają zawodzić dotychczasowe metody projektowania instalacji klimatyzacyjnych uwzględniające jedynie nominalny pobór mocy systemów. Problem polega na tym, że pomieszczenia serwerowni są przechłodzone, podczas gdy temperatura wewnątrz serwerów pozostaje wysoka.

Optimus NServer VE430GKliknij, aby powiększyćOptimus NServer VE430GWedług ocen firmy California Data Center Design Group (CDCDG), w ub.r. średni pobór mocy przez szafę wypełnioną serwerami stelażowymi wynosił przeciętnie ok. 2 KW energii, podczas gdy w tym roku jest to już 4-5 KW! W najbliższych latach należy oczekiwać dalszego wzrostu tych wartości. Według ocen podawanych przez HP, Sun Microsystems, IBM i Dell i innych producentów, w 2009 r. obudowy serwerów blade będą wymagały mocy zasilania sięgającej 15-30 KW, co zwiększy emisję ciepła do ok. 4-5 KW na m2 powierzchni całkowitej pomieszczeń. Współczesne serwerownie budowane są z myślą o odprowadzaniu ciepła z instalacji o gęstości co najwyżej 800-1000 W/m2.

Zaprojektowanie szaf i obudów dla serwerów, które umożliwią odprowadzanie znacznie większych ilości ciepła, jest technicznie wykonalne. Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w kosztach. Według CDCDG cena nowych obudów będzie wyższa od obecnie stosowanych nawet 10-krotnie. Ostateczne koszty związane z odprowadzaniem ciepła będą być może jeszcze większe, a to dlatego że przy większym wydzielaniu ciepła zabezpieczeniem przed spadkiem napięcia objąć trzeba nie tyko serwery, ale także klimatyzatory. Oznacza to konieczność zakupienia kolejnych, naprawdę dużych zasilaczy oraz skrócenie czasu uruchamiania generatorów poniżej minuty, co nie jest możliwe w przypadku każdego generatora.

Fujitsu siemens Computers Primergy RX300Kliknij, aby powiększyćFujitsu siemens Computers Primergy RX300Producenci serwerów już dziś zdają sobie sprawę z możliwości powstania tego typu problemów i starają się im zapobiec. Przykładem mogą być nowe serwery Fujitsu Siemens Computers wyposażone w specjalną technologię efektywnego odprowadzania ciepłego powietrza o nazwie Cool Safe. Dalej poszedł HP - jego technologia Smart Cooling wykorzystuje duży zestaw lokalnych czujników (w każdej szafie stelażowej instalowanych jest 6-8 takich sond) oraz oprogramowanie śledzące rozkład temperatur i na tej podstawie sterujące wydajnością serwerów, np. przez zmniejszenie częstotliwości taktowania procesora. Według HP tego typu rozwiązanie umożliwia zredukowanie zużycia energii przez systemy klimatyzacyjne nawet o 25%. Mimo wszystkich tych nowinek, do przełomu w dziedzinie odprowadzania ciepła jeszcze daleko.

Spójne zarządzanie

HP ProLIANT DL 360Kliknij, aby powiększyćHP ProLIANT DL 360SMASH (Systems Management Architecture for Server Hardware) jest nowym protokołem, który ma ułatwić zarządzanie serwerami przy wykorzystaniu wiersza poleceń. Jego wstępna wersja została opublikowana w grudniu ub.r., a ostateczna ma się pojawić w II połowie 2005 r.

Wstępna wersja tego protokołu uzyskała wsparcie ze strony większości liczących się producentów serwerów i organizacji DMTF (Distributed Management Task Force), która zajęła się opracowaniem specyfikacji. SMASH ma funkcjonować jako wyższa warstwa DMTF CIM (Common Information Model). W skład SMASH ma wchodzić słownik ujednoliconych terminów związanych z zarządzaniem serwerami (producenci stosują różne określenia na te same elementy sprzętowe, np. procesor lub CPU) oraz zestaw podstawowych, standardowych funkcji umożliwiających m.in. zdalne włączanie/wyłączanie serwerów itp.

Jednym z najpoważniejszych atutów SMASH jest oferowana przez niego jednolita składnia umożliwiająca pisanie skryptów możliwych do uruchamiania na serwerach bez względu na jego producenta. HP, Intel i Dell zaprezentowały ostatnio działające systemy serwerowe wykorzystujące wstępną wersję SMASH, wciąż jednak nie wiadomo, kiedy obsługa tego protokołu zacznie być implementowana w aplikacjach do zarządzania sieciami. Korzyści z jego pojawienia się odniosą bowiem przede wszystkim firmy wykorzystujące rozproszoną infrastrukturę, zwykle stosujące jakiś pakiet do zarządzania.

Jest koniunktura
Roczną wartość rynku serwerów ogółem IDC ocenia na 11,5 mld USD. W III kw. br. wartość obrotów na światowym rynku serwerów wzrosła o 5,5%, co daje podstawy do oceny, że zaczął się kolejny, długo oczekiwany okres koniunktury. Przyczynia się do niej szczególnie wysoki wzrost sprzedaży serwerów linuxowych: w III kw. 2004 r. - w stosunku do III kw. 2003 r. - nastąpił wzrost aż o 42,6% (w tym samym czasie rynek serwerów z Windows wzrósł o 13,3%). Serwery linuxowe stanowią wg IDC 9% wartości rynku serwerów ogółem.

Według IDC największe obroty zanotował IBM - 3,66 mld USD (31,7% udziału w rynku), a drugi był HP - 3,09 mld USD, choć pod względem liczby sprzedanych serwerów HP jest liderem - 471 tys. sztuk, a IBM znalazł się na 3 miejscu (259 tys. serwerów) wyprzedzony również przez Della (347 tys. sprzedanych komputerów). Na trzecim miejscu pod względem wartości sprzedaży znalazł się Sun Microsystems (1,18 mld USD, wzrost o 0,1%), wyprzedzając nieznacznie firmę Dell (1,17 mld USD).

Aż o 44% wzrosła sprzedaż serwerów klasy blade (287 mln USD), ale ze względu na niewielką sprzedaż ich udział w światowym rynku sięga wciąż jedynie ok. 2,5%. Natomiast największy spadek, o 10,2%, nastąpił w segmencie serwerów klasy średniej (serwery w cenach 25-500 tys. USD), zdominowanym przez serwery Unix. Według IDC wynika to z przesunięcia popytu w kierunku tanich serwerów z procesorami Intela i systemem Linux.

W porównaniu z rynkiem światowym w Polsce nastąpił szczególnie wysoki wzrost sprzedaży serwerów sięgający w III kw. co najmniej 30%. Rekordowa, choć z poziomu bliskiego zeru, była sprzedaż serwerów blade, które wg IDC uzyskały aż 3,5-proc. udział w polskim rynku. Zdaniem Jarosława Smulskiego, analityka w IDC Polska, można oczekiwać, "że w ciągu najbliższych pięciu kwartałów w Polsce utrzyma się wzrost sprzedaży serwerów na poziomie kilkunastu procent".

Wyraźnie rośnie również popyt na serwery Itanium 2 - z kilkunastu do kilkudziesięciu sprzedanych na kwartał. Jak mówi Jarosław Smulski: "Przyczyniła się do tego szersza oferta - oprócz HP komputery takie wprowadziły również Dell, Optimus, Maxdata. Podobnie jak w zeszłym roku największy wpływ na poziom sprzedaży będzie miał jednak Optimus, który ostatnio wygrał przetarg na budowę klastra składającego się ze 118 serwerów Itanium 2".

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0
« wstecz 1  2  3 

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Jakie są różnice między chmurą a wirtualizacją

Wirtualizacja jest obecnie standardową technologią, stosowaną powszechnie w IT. Od środowiska chmury prywatnej dzieli ją jednak długa droga, gdyż wymaga ona uzupełnienia o istotne składniki.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88